باد – پیچاندن نارضایتی مردم افسردگی احساسات

باد – پیچاندن: نارضایتی مردم افسردگی احساسات نارضایتی ایرانیان ایرانی اقتصادی فرهنگ سریال زندگی ایران

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند

طی یک قرن گذشته، بشر با پیشرفت های قابل توجه علمی و فناوری روبرو شده است هست. پیشرفت های علمی کمک کرده اند تا به سوالات بنیادی در مورد ماهیت انسان و دنیا پاسخ د

معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند

معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند

عبارات مهم : انرژی

طی یک قرن گذشته، بشر با پیشرفت های قابل توجه علمی و فناوری روبرو شده است هست. پیشرفت های علمی کمک کرده اند تا به سوالات بنیادی در مورد ماهیت انسان و دنیا پاسخ دهیم؛ ولی همچنان پرسشها حل نشده ای در علم باقی مانده است.

چرا مجبوریم هر شب بخوابیم؟ آیا هنوز قادر به دیدن ماده تاریک نیستیم؟ آیا موجودات فضایی واقعا وجود دارند؟ اینها سوالاتی هستند که قرن ها ذهن انسان را درگیر کرده اند. ولی اراده بشر جهت رمزگشایی از رازها جهان، انسان را با یافتن پاسخ این سوالات نزدیک تر کرده است.

معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند

چرا به خواب نیاز داریم؟

شاید این پرسش راحت به نظر برسد، ولی یافتن پاسخ این سوال، پیچیده تر از چیزی است که تصور می کنید. تلاش های بی شماری جهت رمزگشایی از رازها این معما انجام شده است هست، ولی هنوز پاسخ قطعی بدست نیامده است.

یافته های اخیر علم خواب تاحدودی موفق به رمزگشایی از پیچیدگی های مراحل خواب و فعالیت مغز حین خواب شده است هست، با این حال هنوز قطعاتی از این پازل ناقص هست. شاید یکی از دلایل این مسأله، تفاوت های قابل توجه و عدم امکان مقایسه الگوهای خواب و فعالیت مغز انسان با حیوانات دیگر باشد.

طی یک قرن گذشته، بشر با پیشرفت های قابل توجه علمی و فناوری روبرو شده است هست. پیشرفت های علمی کمک کرده اند تا به سوالات بنیادی در مورد ماهیت انسان و دنیا پاسخ د

جری سیگل، استاد دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، عادات خواب حیوانات را مورد بررسی قرار داده است تا بتواند به این پرسش پاسخ دهد که آیا انسان باید هر شب وارد مرحله ای مشابه خواب زمستانی (hibernation) شود.

خواب زمستانی به بعضی حیوانات کمک می کند تا در زمانی عدم نیاز به انرژی، آن را ذخیره سازی کنند. در همه گونه ها، ذخیره سازی انرژی عامل تکاملی مهم خواب محسوب می شود. ذخیره سازی انرژی یکی از دلایلی است که بعضی دانشمندان جهت تشریح علت نیاز به خواب عنوان می کنند.

به عنوان مثال، مغز انسان دارای مکانیسم هایی است که اجازه می دهد، اطلاعات غیرضروری در طول خواب پاک شوند. با توسعه ابزار رهگیری فعالیت مغز در حین خواب، می توان امیدوار بود که دانشمندان بتوانند این پازل پیچیده را تکمیل و تمامی رازها خواب را رمزگشایی کنند.

معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند

برای آشنایی کامل خواب، دانشمندان علم خواب باید به درک بهتری از فرآیندهای عصب شناسی مغز در طول تناوب خواب و بیداری دست پیدا کنند؛ اینکه چطور بعضی افراد می توانند در محیط های شلوغ و پر سرو صدا بخوابند و بعضی دیگر قادر به انجام این کار نیستند.

ماده تاریک چیست و آیا نمی توانیم آن را ببینیم؟

طی یک قرن گذشته، بشر با پیشرفت های قابل توجه علمی و فناوری روبرو شده است هست. پیشرفت های علمی کمک کرده اند تا به سوالات بنیادی در مورد ماهیت انسان و دنیا پاسخ د

قادر به مشاهده ماده تاریک نیستیم، ولی می دانیم که 26 درصد از دنیا از این ماده ساخته شده است هست. وجود ماده تاریک را در اثر تعامل آن با ماده مرئی تشخیص داده ایم، ولی همچنان ماده تاریک یکی از معماهای حل نشده پیش روی بشر است.

ماده معمولی (مرئی) از نوترون ها، پروتون ها و الکترون ها ساخته شده است هست، ولی ماده تاریک در این طبقه بندی جای نمی گیرد. این ماده از انواع متفاوت ذرات ساخته شده است است که هنوز قادر به طبقه بندی آنها نیستیم. ماده تاریک نور را جذب، منعکس یا منتشر نمی کند، ولی نفوذ گرانشی آن باعث انحراف نور می شود.

معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند

محققان برخورددهنده هادرون بزرگ (LHC) در مرکز سرن در تلاش جهت شناسایی ماده نامرئی از طریق شتاب دادن ذرات کوچک و بررسی انرژی و حرکت در وقت برخورد با سرعت بسیار اوج هستند.

مطالعه های اخیر نشان می دهند که آشکارسازهای امواج گرانشی می توانند امکان مشاهده ماده تاریک را جهت نخستین بار فراهم کنند.

جهان چگونه بوجود آمد؟

پیشرفت های قابل توجهی در زمینه نحوه شکل گیری دنیا حاصل شده است هست، ولی منشأ مهم آن همچنان یک معمای پیچیده باقی مانده هست. شاید عالی ترین نظریه در مور شکل گیری جهان، نظریه انفجار بزرگ (Big Bang) باشد که عنوان می کند، دنیا در حدود 13.8 میلیارد سال قبل شکل گرفت.

پل ساتر، استاد دانشگاه ایالتی اوهایو اعتقاد است: هرچه جلوتر می رویم، با سوالات بی پاسخ بیشتری مواجه می شویم؛ هر پرسش به ظاهر ساده، چندین پرسش بی پاسخ دیگر در ذهن دانشمندان ایجاد می کند.

برای اینکه بتوانیم به درک درستی از نحوه شکل گیری دنیا دست پیدا کنیم، به درک جامعی از قوانین فیزیک حاکم بر ماده و پادماده (ضدماده) نیاز داریم.

سیاره نهم منظومه شمسی کجا قرار دارد؟

فراتر از کمربند کوئیپر، خوشه اسرارآمیز از اجرام در اطراف خورشید قرار دارند. آنها در مدارهایی به مراتب دورتر از نپتون، درحال چرخش در اطراف خورشید هستند و بعضی از آنها بدلیل گرانش قدرتمند نپتون، در مدار آن گرفتار شده است اند.

کنستانتین باتیگین، استادیار موسسه فناوری کالیفرنیا اعتقاد است که این شاخصه تاحدود زیادی ناشی از وجود سیاره نهم – با جرمی بزرگتر از زمین – در منظومه شمسی است.

نخستین نظریه پردازی ها در مورد وجود سیاره نهم از سال 2014 شروع شد؛ با این حال، دانشمندان تاکنون موفق به اثبات وجود این سیاره نشده اند. با عالی ترین تلسکوپ های موجود، به مشکل می توان وجود سیاره نهم را اثبات کرد.

با پیشرفت های اخیر در حوزه فناوری، یک تلسکوپ فوق حساس می تواند نور منعکس شده است از سیاره نهم را شناسایی کرده و وجود آن را اثبات کند. ستاره شناسان در عین حال از شبیه سازی های رایانه ای جهت تخمین مدار سیاره نهم و تعیین محل احتمالی آن استفاده می کنند.

میلیاردها سال از عمر دنیا می گذرد. بدون در نظر گرفتن سن جهان، بشر هنوز نتوانسته نشانه یا علامتی از وجود هوش فرازمینی بیاید. بعضی تحقیقات عنوان می کنند که اکنون وقت آن فرارسیده است که موجودات فرازمینی (extraterrestrial) را پیدا کنیم؛ ولی کجا باید در جستجوی آنها باشیم؟

نظریه های مختلفی در این زمینه مطرح شده است هست. یه عنوان مثال، یکی از نظریه ها عنوان می کند که حیات فرازمینی احتمالا در عمق لایه های یخ و سنگ در قمرهای دوردست پنهان شده است اند.

به عقیده دانشمندان، حیات فرازمینی – در صورت وجود – به شکل حیات میکروبی خواهد بود. این موجودات بیگانه احتمالا در قمرهای یخی سیاره هایی مانند زحل یا مشتری وجود دارند.

ناسا با استفاده از کاوشگر گالیله قصد دارد با اسکن و رصد دقیق اروپا (Europa) طی یک دهه آینده، احتمال وجود حیات فرازمینی در قمر یخ زده مشتری را مورد مطالعه قرار دهد.

سیناپرس

واژه های کلیدی: انرژی | سیاره | مغز انسان | دانشمندان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz